Școala Doctorală de Contabilitate – Istoric – Misiune – Obiective

Școala Doctorală Contabilitate (SDC) are o tradiție îndelungată în organizarea și desfășurarea studiilor doctorale în cadrul Academiei de Studii Economice din București, universitate de cercetare avansată și educație. Începând cu anul 1921 universităţii i s-a acordat dreptul de atribuire a titlului academic de „doctor în ştiinţe economice”.

În anul 1997 ASE a fost acreditată ca Instituție Organizatoare de Doctorat (IOD), prin Ordin al Ministrului Educației Naționale, pentru opt programe de doctorat, iar în anul 2011 ASE este reacreditată ca Instituție Organizatoare de Studii Universitare de Doctorat - IOSUD pentru zece programe de doctorat, inclusiv Domeniul Contabilitate.

Școala Doctorală Contabilitate este organizată și funcționează în concordanță cu un set de valori de referință: profesionalism, vocație, integritate, dedicare, responsabilitate socială. SDC se remarcă printr-o ofertă de teme de cercetare doctorală diversificată și dinamică, în conexiune cu cele mai recente abordări în domeniu.

Activitatea SDC este definită pe baza obiectivelor strategice ale cercetării doctorale în Domeniul Contabilitate, centrată pe învăţarea prin cercetare, având ca finalitate dezvoltarea resursei umane competente în realizarea cercetării ştiinţifice, capabile de inserţia pe piaţa muncii înalt calificate pe plan național și internațional.

Consiliul Școlii Doctorale – Contabilitate 

 

1. Prof. univ. dr. Caraiani Chirața Director
2. Prof. univ. dr. Lungu Camelia Iuliana Membru
3. Stanciu Andreia Membru
4. Toader Șerban Membru
5. Dragoș Andrei Stoica Reprezentantul studenților doctoranzi

 

Membrii Școlii Doctorale

Nr. crt. Nume E-mail
1. Albu Cătălin Nicolae catalin.albu@cig.ase.ro
2. Albu Nadia nadia.albu@cig.ase.ro
3. Caraiani Chirața chirata.caraiani@cig.ase.ro
4. Dumitru Mădălina madalina.dumitru@cig.ase.ro
5. Dumitru Valentin Florentin valentin.dumitru@cig.ase.ro
6. Duțescu Adriana adriana.dutescu@ase.ro
7. Feleagă Liliana liliana.feleaga@cig.ase.ro
8. Ionașcu Ion ion.ionascu@cig.ase.ro
9. Ionescu  Bogdan bogdan.ionescu@cig.ase.ro
10. Jianu Iulia  jianu.iulia@cig.ase.ro
11. Lungu Camelia Iuliana camelia.lungu@cig.ase.ro
12. Morariu Ana ana.morariu@cig.ase.ro
13. Năstase Pavel nastasep@ase.ro
14. Nișulescu-Ashrafzadeh Ileana ileana.nisulescu@cig.ase.ro
15. Păunică Mihai mihai.paunica@cig.ase.ro,
16. Petcu Monica monica.petcu@cig.ase.ro
17. Popescu Gheorghe gheorghe.popescu@cig.ase.ro
18. Răileanu Vasile vasile.raileanu@cig.ase.ro
19. Robu Vasile vasile.robu@cig.ase.ro
20. Șerban Claudia claudia.serban@cig.ase.ro
21. Sobolevschi  David Maria Iulia maria.sobolevschi@cig.ase.ro
22. Stanciu Victoria victoria.stanciu@cig.ase.ro
23. Ștefănescu  Aurelia aurelia.stefanescu@cig.ase.ro
24. Țurlea Eugeniu eugeniu.turlea@cig.ase.ro
TOP